Alergia Na Urlopie – Zagrożenia

Z Czego Składa Się Dym Nikotynowy?
13 sierpnia 2012

Alergia Na Urlopie – Zagrożenia

Problem alergii jest dzisiaj zjawiskiem bardzo rozpowszechnionym. Okres wakacyjny i rozpoczynający się wraz z nim sezon urlopowy, często może być przyczyną nasilenia się jej objawów . Jeżeli problem alergii dotyczy nas, lub naszych dzieci, to przed wybraniem miejsca na spędzenie urlopu, powinniśmy uwzględnić kilka istotnych faktów.

Jeżeli planujemy spędzić urlop w domku letniskowym np. nad jeziorem, powinniśmy pamiętać, że tego typu miejsca z reguły cechują się dość dużą wilgotnością, co może podwyższyć prawdopodobieństwo reakcji naszego organizmu. Dodatkowym czynnikiem może być kurz, ponieważ w mniej ekskluzywnych kurortach, w szczycie sezonu, dość rzadko dokonuje się gruntownego sprzątania wynajmowanych pomieszczeń.

Kolejną możliwością jest wycieczka pod namiot, która w przypadku alergików, również nie jest najlepszym pomysłem. Pola namiotowe są bowiem zazwyczaj położone nieopodal lasu (o ile nie bezpośrednio w nim). Jeżeli mieszkamy w dużym mieście i nie mamy możliwości regularnego obcowanie z przyrodą, musimy liczyć się z ryzykiem wystąpienia reakcji alergicznej. Głównym zagrożeniem są tu naturalnie pyłki drzew, krzewów i kwiatów, na które uczulona jest zdecydowana większość alergików. Do tego dochodzą wszelkiego typu owady oraz brak należytego dbania o higienę.

Ostatnimi czasy obserwuje się również wzrost zainteresowania tzw. agrowczasami. Wycieczki na wieś cieszą się coraz większą popularnością przede wszystkim ze względu na konkurencyjne ceny. Należy jednak pamiętać, że nawet krótkotrwałe obcowanie ze zwierzętami może doprowadzić do wystąpienia objawów uczuleniowych. Kolejnym zagrożeniem w tego typu miejscach są, położone nieopodal, pola uprawne, a co za tym idzie –  pyłki zbóż. Przed zdecydowaniem się na tego typu wyjazd, powinniśmy dokładnie zapoznać się z kalendarzem pyleń dla regionu, w który planujemy się udać.

Ważną kwestią pozostaje również żywienie. Urlop to czas, w którym przygotowywanie domowych obiadów zastępowane jest przez stołowanie się w różnego rodzaju restauracjach. Jeżeli my, lub ktoś z naszych bliskich, cierpi na tzw. alergię pokarmową, powinniśmy zdecydowanie unikać takich miejsc, zwłaszcza tych o wątpliwej renomie. Pełnia sezonu turystycznego skutkuje bowiem tym, że wszelkie punkty gastronomiczne przeżywają prawdziwe oblężenie, a to z kolei skutkuje obniżeniem poziomu higieny lub nawet łamaniem elementarnych zasad dietetyki.

Mamy nadzieję, że powyższe wskazówki będą pomocne przy wyborze miejsca na spędzenie urlopu. Gdziekolwiek udalibyśmy się na urlop, pamiętajmy o jednym – nasza alergia na urlopie nie jest nigdy i może dać znać o sobie w najmniej odpowiednim momencie.

Comments are closed.