Nadwaga Jako Źródło Problemów Ortopedycznych

Jak Rozpoznać Alergię U Dziecka? Testy Alergiczne
15 sierpnia 2012

Polacy znajdują się obecnie w pierwszej dziesiątce rankingu najbardziej otyłych narodów w Europie. Szacuje się, że problem nadwagi dotyczy około 60% mieszkańców naszego kraju, około 30% cierpi natomiast na otyłość.

Główne przyczyny takiego stanu rzeczy są w większości przypadków takie same – brak ruchu i nieodpowiednia dieta. To wszystko sprawia, że problem nadwagi współcześnie zalicza się do najgroźniejszych chorób cywilizacyjnych naszego stulecia.

Obecnie obserwuje się gwałtowny wzrost liczby osób otyłych wśród dzieci i młodzieży. Problem ten dotyczy przede wszystkim krajów wysoko rozwiniętych. Występowanie nadwagi w tak młodym wieku bardzo często może doprowadzić do pojawienia się różnorodnych powikłań ortopedycznych.

Jak dowodzą badania, dzieci cierpiące na otyłość statystycznie dużo częściej doświadczają złamań oraz innych dolegliwości z zakresu kostno-ruchowego, niż ich rówieśnicy o prawidłowej masie ciała. Nadmiar masy powoduje bowiem dużo większe obciążenie, zarówno stawów, jak i kości, co z kolei wpływa niekorzystnie na ich odporność, powodując tym samym wzmożone ryzyko poważnego urazu.

Badania wykazały również, że u dzieci otyłych znacznie częściej występują różnorakie zaburzenia kończyn dolnych, co często może prowadzić do upośledzenia ich funkcji, a co za tym idzie – znacznego obniżenia ogólnej sprawności ruchowej dziecka.

Jeżeli stwierdzimy, że nasze dziecko ma nadwagę, nie musimy od razu udawać się z nim do dietetyka. Pierwszą rzeczą, jaką powinniśmy zrobić, to zorganizować dziecku aktywny model spędzania wolnego czasu. Kilkugodzinne przesiadywanie przed komputerem powinno być zastąpione przez spacery, zabawy ruchowe bądź treningi (zależnie od wieku dziecka).

Należy pamiętać, że nie każdy przypadek nadwagi, czy też otyłości, wymaga pomocy dietetyka. Warto wypróbować naturalne metody zrzucenia kilogramów np. zabiegi oparte o biorezonans. Nowoczesne aparaty wykorzystujące energię biorezonansu są w stanie przywrócić naszą wagę do normy już po kilku zabiegach. W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju diet, nie pozbawiają nas cennych pierwiastków i minerałów, niezbędnych do normalnego funkcjonowania.

Comments are closed.