Nietolerancja pokarmowa

jak radzić sobie z nietolerancją pokarmową

Długotrwałe choroby, o podłożu trudnym do zdiagnozowania, mogą mieć swoją przyczynę w nietolerancji pokarmowej. Jest ona niewłaściwą reakcją organizmu na składniki pewnych pokarmów, co samo w sobie może objawiać się na wiele sposobów. Niektórzy będą mieć tylko jeden objaw, np. ostre bóle głowy, podczas gdy u innych objawi się to zespołem jelita drażliwego, migrenami, problemami skórnymi czy niedomaganiami układu oddechowego. Symptomy występowania nietolerancji pokarmowej występują po kliku godzinach lub nawet kilku dniach od spożycia wybranych produktów i mogą trwać tygodniami. Zupełnie inaczej niż w przypadku alergii pokarmowej, kiedy objawy często są widoczne natychmiast po kontakcie z alergenem.

Nietolerancja pokarmowa charakteryzuje zwiększoną ilością przeciwciał typu IgG produkowanych we krwi przeciwko problematycznym pokarmom. Ocenia się że problem dotyczy nawet 45% populacji. Część pacjentów posiadających zdiagnozowaną nietolerancję pokarmową, po odstawieniu problematycznych pokarmów, odnotowuje pozbycie się objawów, które doświadczała paktycznie przez całe dotychczasowe życie. Odstawienie najczęściej trwa 3 miesiące, a po tym okresie problematyczne pokarmy mogą być spożywane sporadycznie bez negatywnych efektów.

Objawy nietolerancji pokarmowej:
– nadwaga lub niedowaga,
– stany zapalne skóry,
– migreny, bóle głowy,
– bóle brzucha, wzdęcia, biegunki, zaparcia,
– bóle stawów lub mięśni.

Diagnostyka -Test Food Detective- 59 składników pokarmowych

Test Food Detective™ jest szybką, jakościową, opartą na teście ELISA metodą wykrywania przeciwciał IgG dla 59 różnych składników pokarmowych w ludzkiej surowicy lub osoczu krwi. Przeprowadzenie testu polega na pobraniu krwi z palca. Test może być wykonany samodzielnie przez pacjenta w domu, przez lekarza w gabinecie lub punkcie pobrań. Wynik jest widoczny
po 40 minutach i pozwala jakościowo określić podniesiony poziom przeciwciał klasy IgG specyficznych dla 59 produktów żywnościowych podzielonych na 46 grup.

Food Detective™ został opracowany przez firmę Cambridge Nutritional Sciences (CNS) Ltd z Wielkiej Brytani, będąca całością Omega Diagnostics Group PLC.

Test….. i co dalej?
Aby zapobiec objawom chorobowym, często wystarczy wyeliminować z diety produkty stwarzające problemy. Identyfikacja tych produktów jest rzeczą trudną, natomiast pierwszy etap w tym procesie stanowi wykonanie testu Food Detective. Jeżeli test wykaże podwyższone stężenie przeciwciał przeciwko konkretnemu produktowi żywnościowemu, zalecane jest wyeliminować go całkowicie ze swojej diety na co najmniej 3 miesiące. Np. w przypadku nietolerancji na ziarna, jaja czy mleko, należy zastąpić je innym, nie uczulającym produktem. Jeżeli badanie wskaże na nietolerancje wielu pokarmów, zaleca się wówczas redukować ilość danego pokarmu w diecie aż do całkowitego wyeliminowania.

Wyeliminowanie z diety nietolerowanego pokarmu na okres od 3 do 6 miesięcy wiąże się z obniżeniem poziomu przeciwciał, dlatego dopiero po tym okresie można podjąć próbę ponownego wprowadzenia tego pokarmu, ale w małej ilości i monitorować czy nie występują objawy nietolerancji. Zaleca się dietę rotacyjną dla produktów z mniejszym natężeniem nietolerancji pokarmowej.

Nasz dietetyk ułoży dla Państw stosowną indywidualną dietę metaboliczna/Fenotypową.

Jakie pokarmy testujemy?
Zboża: kukurydza, pszenica durum, gluten, ryż, pszenica, żyto, owies.
Orzechy i strączkowe: migdały, orzechy brazylijskie, orzechy cashew, ziarno kakaowca, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, groch, soczewica, fasola, soja.
Mięsa: wołowina, kurczak, baranina, wieprzowina.
Ryby i owoce morza: mięso ryb słodkowodnych (łosoś, pstrąg), skorupiaki (krewetka, krab, homar, małż jadalny), tuńczyk, białe mięso ryb (łupacz, dorsz, flądra)
Warzywa: brokuły, kapusta, marchewka, seler, ogórek, ziemniak, por, papryka (czerwona, zielona, żółta).
Owoce: jabłko, czarna porzeczka, grejpfrut, melon (cantalupa i arbuz), oliwki, pomarańcze i cytryny, truskawki, pomidory.
Inne: jajko (całe), mleko krowie, czosnek, imbir, grzyby, herbata, drożdże.

Dzięki wynikom testu opracowujemy zbilansowaną indywidualną dietę