Choroby Wynikające Z Palenia

Palenie tytoniu kojarzy się przede wszystkim z rakiem płuc. W rzeczywistości, papierosy powodować mogą znacznie więcej nowotworów złośliwych. Zalicza się do nich: raka płuc, krtani, języka, przełyku, gardła, trzustki, nerek, żołądka oraz wątroby.
Ale rak to nie wszystko. Nałogowe palenie wpływa dewastująco na układ krwionośny oraz oddechowy. Palacze muszą liczyć się z wystąpieniem miażdżycy, nadciśnienia, niedokrwieniem serca, zwałami oraz tętniakami.
Narażeni są także na przewlekłe choroby płuc, oskrzeli, na gruźlicę, astmę czy przewlekłą obturacyjną chorobę płuc. Palenie wpływa negatywnie na potencję,jest często przyczyną nerwic płciowych.
Nałogowe palenie osłabia czynności narządów zmysłów – wzroku, słuchu, smaku, węchu i czucia. Absolutnie przeciwskazane jest palenie w czasie ciąży i karmienia. U wielu kobiet wywołuje zaburzenia cyklu miesiączkowego, jest trzykrotnie częściej niż inne czynniki przyczyną występowania poronień i dziesięciokrotnie bezpłodności, a także przedwczesnych i patologicznych porodów.