Obecnie szacuje się, że problem różnego typu alergii może dotyczyć nawet 30% ludzkiej populacji. W obliczu takiej powszechności problemu należałoby się zastanowić, jakie są podstawowe objawy alergii oraz jak trzeba postąpić, gdy stwierdzimy, że występują one u naszego dziecka.
Do najczęstszych objawów alergii należą: wodnisty katar, zaczerwienie spojówek, łzawienie oczu, kaszel czy wysypka. Jeżeli już stwierdzimy u naszego dziecka występowanie jednego z powyższych objawów, powinniśmy poddać nasze dziecko szczegółowej obserwacji. Pozwoli ona stwierdzić, czy objawy te występują w konkretnych okolicznościach np. po powrocie z podwórka, przebywaniu w zakurzonym pomieszczeniu czy kontakcie ze zwierzętami.
Jeżeli taka zależność faktycznie się pojawi, powinniśmy udać się do lekarza pediatry, który wypisze nam skierowanie do alergologa. Alergolog, po zapoznaniu się z historią choroby oraz zadaniu sporej ilości szczegółowych pytań, zazwyczaj zleca wykonanie testów skórnych.
Metoda ta polega na tym, że umieszcza się na skórze pacjenta niewielkie ilości roztworów najbardziej typowych alergenów, następnie nakłuwa się je igłą, umożliwiając w ten sposób ich przenikniecie przez warstwę naskórka. Po pewnym czasie, opierając się na obserwacjach reakcji skóry, ocenia się czy konkretna substancja (np. sierść psa czy pyłki określonej rośliny) jest źródłem uczulenia oraz jaki jest jego stopień.
Warto zaznaczyć, że dzieci bardzo często boją się tego badania. Kontakt ze szpitalnymi igłami bez wątpienia nie należy do rzeczy przyjemnych. Jeżeli mamy przeczucie, że nasze dziecko może obawiać się testów skórnych, powinniśmy najpierw delikatnie wprowadzić dziecko w specyfikę badań.
W tym celu możemy posłużyć się krótkimi filmami, które z łatwością można znaleźć w internecie. Większość z nich jest skierowana właśnie do najmłodszych pacjentów. Filmy te, prezentują badanie skórne w sposób łagodny i przyjazny dla dziecka, tłumacząc jednocześnie, że igły stosowane do testów są dużo krótsze i cieńsze niż te, stosowane przy różnego rodzaju szczepieniach czy pobieraniu krwi.
Dobrym sposobem jest także poddanie się badaniu razem z dzieckiem. Obecność któregoś z rodziców z cała pewnością uspokoi naszą pociechę, a ponadto może się okazać, że problem alergii dotyczy nie tylko dziecka, ale także nas samych. Ostrożności nigdy za wiele.
Zapraszamy do naszych gabinetów: Świdnica, Wałbrzych, Kłodzko, Opole, Nysa, Gliwice